با سلام و  خوش امدگويى به عزيزان هموطنى كه  به تازگى ساكن نوااسكوشيا شده اند و يا اينكه قصد عزيمت به اين ايالت را دارند. 

انجمن فرهنگى ايرانيان نوااسكوشيا  با هدف گرداورى مجموعه اطلاعاتى كه بتواند پاسخگوى نيازهاى اوليه تازه واردين و تسهيل انجام  برخى از امور ضرورى زندگى عزيزان در روزهاى ابتدايى ورود باشد ،  اين صفحه را تشكيل داده است.  

 

در بخش اول ، به معرفى مراكز  و مراحل پيش رو براى امورى چون  تهيه Social Insurance Number  و  Health Card  و  همچنين به معرفى  دو مركز كه  به انجام  بسيارى از امور از طريق انها صورت ميگيرد  پرداخته شده است. 
Access Nova Scotia  و  ISANS

download (2).jpg
AccessNS-4292038484-1_edited.jpg
unnamed.jpg

در بخش دوم  سعى شده است تا تجربه هموطنان عزيز  از زبان خودشان  در اختيار تازه وارين قرار بگيرد.   در اين امر از مجموعه اطلاعات  اقاى ايليا دخیلی  كه خود با تشكيل گروه تلگرامى  Nova Scotia  يكى از موثق ترين گروههاى تلگرامى به جهت كمك و راهنمايى هموطنان در زمينه هاى مختلف را سامان  داده اند ، بسيار بهره برده ايم كه جاى تشكر فراوان دارد. 

انجمن فرهنگى  از به اشتراك گذارى اطلاعات و تجربيات كليه دوستانى كه مايل به كمك  به ساير هموطنان ، بويژه تازه واردين هستند  استقبال مينمايد و دست همكارى انها را صميمانه ميفشارد.   

اميدواريم با همكارى شما عزيزان ، اين مجموعه   به تدريج  كامل تر و كامل تر گرديده و بتواند  به عنوان مرجعى  گره گشا به يارى همگان  بيايد. 

با احترام 

انجمن فرهنگى ايرانيان نوااسكوشيا

Car Interior

خريد خودرو

Lots of Bills

بانک

Businessman Driving a Car

گواهینامه

Patient with Healthcare Nurse

   بیمه وهزینه پزشکی 

Urban Living Room

لوازم منزل

Insurance Agent

بیمه خودرو

Couple with Mobile Phone

سیم کارت

Taxi Service

حمل و نقل

Bag of Groceries

مواد غذایی

Nova Scotia.jpg

جاذبه هاى نوااسكوشيا  در بك نگاه

Festival.jpg

فستيوال ها، مراسم ، جشن ها  در نوااسكوشيا

Judge

وكالتنامه

 

 اقدام جهت دریافت (Social Insurance Number . (SIN Number


برای این منظور نیاز به پر کردن فرم و همراه کردن یک سری مدارک میباشد.
فرم مورد نظربا مراجعه به Service Canada Center هر شهری در دسترس میباشد.  همچنین این فرم بصورت انلاین  نیز قابل دسترسی است.  
بعد ار پر کردن فرم مورد نظر و فراهم اوردن مدارک خواسته شده ،  حضورا به Service Canada Center مراجعه مینمایید. 
اگر مدارک کامل باشد در همان روز موفق به دریافت  SIN Number خواهید شد.

 

 

اقدام جهت دریافت Health Card
 

اولین مرحله دریافت این کارت در نوااسکوشیا، ثبت نام برای این منظور است.  جهت ثبت نام میتوانید با شماره تلفن  7008 496-902 یا با شماره  8880 563-800-1  تماس حاصل نمایید

 

 

Immigrant Services Association of Nova Scotia (ISANS)

نهاد  ISANS نقش كليدى در   زندگى مهاجران  جامعه كانادا ايفا ميكند. اين نهاد گستره وسيعى از خدمات را به مهاجران ارائه مينمايند؛  از اسكان مجدد پناهندگان تا برنامه هاى حرفه اى و تخصصى ، از مشاوره خانوادگى تا اموزش زبان و اشنايى با محيط كار كانادايى ، نوشتن رزومه ، پيدا كردن شغل، ايجاد ارتباطات اجتماعى

 

 

Access Nova Scotia

اين مركز از مراكز سرويس دهى -اجرايى  دولت نوااسكوشياست كه وظيفه سرويس دهى و خدمات رسانى در دايره بسيار وسيعى از امور  زندگى روزمره را به شهروندان بعهده دارد.  

ارائه كليه سرويس ها و  ثبت و ضبط  رسمى و ادارى امور از طريق  Access Nova Scotia  صورت مى پذيرد. 

گواهى تولد، مرگ، ازدواج ، تغيير نام ، تغيير ادرس، خريداتومبيل،  كليه مراحل گرفتن گواهينامه ، سرويس هاى مربوط به كار و پيشه ،  سرويس هاى شخصى افراد  و.... از طريق اين مركز صورت مى پذيرد.

 

خريد خودرو

خرید خودرو یکی از مباحثی هست که  در موردش جاى صحبت بسيار هست. 
اولین نکته ای که باید در موردش تصمیم بگیرید این هست که به دنبال خودرو نو هستید و یا دسته دوم.  

برای خرید خودرو نو شما با مراجعه مستقیم به وبسایت فروش خودروساز مورد نظر و یا نمایندگی فروش در هلیفکس و یا دارتموث میتوانید اقدام کنید. بهترین کار این هست که قبل از هر کار تقاضا کنید که یک تست درایو با ان خودرو انجام بدهید و ببینید با انچه که انتظار دارید همخوانی داشته باشد. پس از تصمیم نهایی در مورد ان خودرو شما دو انتخاب دارید. اینکه خودرو رو فایننس کنید و یا به صورت لیزینگ بگیرید. 

تفاوت این دو در این هست که پس از پرداخت اقساط فایننس خودرو متعلق به شماست اما در صورت لیزینگ شما بعد از پایان دوره خودرو رو به شرکت برمیگردانید، طبیعتا در این حالت اقساط سبک تر هستند و در پایان دوره اگر مایل به تملک خودرو باشید مابقی قیمت باقی مانده رو پرداخت میکنید و مالک خودرو میشوید. 

در حالت لیزینگ شما دو فاکتور تعداد سال و میزان کیلومتر سالیانه را میتوانید تغییر بدهید که در اقساط تاثیر گذار است. هر چه کیلومتر انتخابی کمتر و تعداد سال بالاتر باشد، نمايندگى  رقم بهتری برای اقساط به شما میدهد. 

 اینکه کداميك از دو  گزينه  بهتر هست صحبت زیاد است  و کاملا به شما بستگی دارد. 

پیشنهاد میشود در صورت انتخاب لیزینگ از نمایندگی lease guard هم بگیرید که در حقیقت بیمه ای هست که شما رو از پرداخت خسارت در صورت صدمه احتمالی خودرو   در زمان بازگرداندن خودرو  به نمايندگى محافظت میکند. در نهایت پس از این تصمیم گیری شما اپلیکیشن رو پر میکنید و این انتخاب رو دارید که مبلغی رو به عنوان دان پیمنت پرداخت کنید و یا از دم قسطی بردارید. تائید اپلیکیشن شما وابسطه به کار و درامد شما و همچنین امتیاز کردیت شماست .در شرایط فعلی درصد سودپرداختی شما بین صفر درصد تا ۳.۵ یا ۴درصد میتواند متغییر باشد و بستگی به نمایندگی و یا خودرو مورد نظر دارد اما در بیشتر موارد فعلی با توجه به فروش کم نمایندگی ها،  فایننس خودرو با سود صفر درصد و یا درصدی بسیار پایین هست . پس از تایید هم به شما کد خودرو را میدهند تا براى اتومبيل  بیمه تهیه کنید و پس از تهیه بیمه به شما مجوز موقت میدهند تا سر فرصت به دفتر اکسس برای تهیه پلاک و مدارک نهایی خودرو مراجعه کنید. البته این پروسه بستن قرارداد خودرو کمی مفصل تر هست و توی این مرحله آپشن های مختلفی رو سعی میکنن به شما بفروشند که بعضی هاشون مفید و بعضی هاشون هدر رفتن پول شما و بالا رفتن سود نمایندگی هست و کاملا به مهارت چانه زنی شما و اطلاعات خودرویی شما بستگی دارد. در اکثر موارد بلافاصله بعد از انتخاب مدل ماشین و طی مراحل خودرو اماده تحویل هست و یکروزه همه چیز انجام میشود اما در مواردی با توجه به ماشین مورد نظر شما ممکن است زمان تحویل طولانی تر باشد و متغیر هست. 


مراحل تهیه خودرو دست دوم اما کمی متفاوت هست و شما هم از نمایندگی خودرو ها و هم افراد عادی میتوانید خودرو بخرید. عموما نمایندگی ها منبعی مطمئن تر ولی گرانتر برای تهیه خودرو دست دوم هستند . به این دلیل که انها قادر به ارایه گارانتی و خدماتی هستند که افراد عادی ندارند. چه در صورت خرید از نمایندگی و چه خرید از افراد عادی همیشه جای چانه زدن وجود دارد و فراموش نکنید که همیشه برگه کار فکتس رو از نظر سوابق تعمیر و یا تصادف احتمال خودرو درخواست کنید. حتی بهتر هست که ماشین را به یک مکانیک هم نشان بدهید تا خوب بازرسی شود. در نهایت بعد از تصمیم گیری مراحل مثل قبل هست و باید برای خودرو بیمه تهیه کنید و با توجه به قیمت خودرو مالیات بپردازید. 

پلاک خودرو در نوا اسکوشیا چندین طرح دارد و در صورتی که مایلید شماره پلاک شما کلمه و یا اعداد خاصی باشد  با سفارش و پرداخت مبلغ مشخص شده میتوانید پلاک مورد نظرتان را تهیه کنید. در استان نوا اسکوشیا پلاک فقط عقب خودرو نصب میشه و جلوی خودرو نیاز به پلاک ندارد.

گواهینامه

گرفتن گواهینامه در نوا اسکوشیا نسبت به آنتاریو پیچیدگی کمتری دارد. دلیل این امر هم این هست که نیازی به داشتن برگه اصالت نیست. 
به صورت کلی بر طبق قوانین، گواهینامه ای که خارج از استان گرفته شده باشد حتی اگر کانادایی باشد براى مدت  ۳ ماه معتبر بوده  و بعد از ان فرد باید گواهینامه استان را بگیرد (دقیقا مثل پلاک خودرو). برای دارندگان گواهینامه کانادایی از استانهای دیگر و یا آمریکا این تعویض بدون امتحان هست. اما باقی افراد از جمله ایرانی ها باید امتحان آیین نامه ، معاینه چشم و امتحان عملی رانندگی بدهند.
در بدو ورود شما با داشتن گواهینامه بین المللی صادره از ایران و یا ترجمه گواهینامه ایران تا ۳ ماه قادر به رانندگی هستید . اما در نهایت باید به فکر گرفتن گواهینامه استان باشید.
با مراجعه به دفتر خدماتی 
Access Nova Scotia 
شما قادر به اقدام هستید. دقت داشته باشید که احتمال پذیرش ترجمه گواهینامه انجام شده در ایران بسیار کم هست. در زمان نگارش اين  متن   هزینه آزاد ترجمه ۴۰ دلار برای افراد عادی و ۳۰ دلار برای دانشجوهاست اما دفاتر خدمات مهاجران مانند ISANS با ۱۰ دلار هم این کار را انجام میدهند که البته زمان بر هست و چندان سریع عمل نمیکنند. ایین نامه رانندگی هم در وبسایت اکسس نوا اسکوشیا به رایگان برای دانلود موجود است.

مراحل کار به این ترتیب هست:


۱. مراجعه به دفتر اکسس نوا اسکوشیا با در دست داشتن مدارک شناسایی و ترجمه گواهینامه و ثبت درخواست
۲. پاس کردن امتحان آیین نامه که همان موقع مراجعه انجام میشود.
۳. معاینه چشم که همان زمان با دستگاه انجام میشود.
۴. عکس گرفتن که همان لحظه انجام میشود
۵. دریافت نسخه محدود مجوز رانندگی و وقت گرفتن برای امتحان شهری
۶. پاس کردن امتحان شهری و گرفتن نسخه بدون محدودیت گواهینامه. 

اما نسخه محدود گواهینامه چیست. این نسخه تا زمان پاس کردن امتحان شهری این امکان را میدهد که در صورتی که فردی که گواهینامه کلاس ۵ دارد  شما را همراهی كند،  شما بتوانید رانندگی کنید.

انواع گواهینامه های خودرو به این شرح هستند.
۱. کلاس ۷  برای کسانی که فقط آیین نامه پاس کردند
۲. کلاس ۵n برای کسایی که امتحان شهری پاس کردند (اجازه رانندگی در بزرگراه و ساعات نیمه شب تا صبح ندارد)
۳. کلاس ۵ (گواهینامه با اجازه کامل)
با سابقه رانندگی ایران شما میتوانید گواهینامه  کلاس ۵ را دریافت کنید.
در حالت عادی برای تبدیل  ۵n به کلاس ۵ سابقه رانندگی لازم است.
 جزییات و قوانین این گواهینامه ها و کلاس های متفاوت انها در دفترچه آیین نامه به تفسير شرح داده شده است.

 
 

لوازم منزل

مطالب زير دانسته هاى من بر اساس مشاهدات و تجربيات شخصى است.  ممکن است گزینه های بهتری هم وجود داشته باشد.


به صورت کلی جاهایی که این خرید ها را ميشود انجام داد معرفی میکنم و بعد در مورد راه های خريد  ارزان تر و مناسب تر   توضیح میدهم:

Canadian Tire, Walmart,Costco,  IKEA,Dollarama

برای خرید پیشنهاد میکنم یه این ترتیبی که توضیح میدم جستجو کنید. 

اولین جا برای جستجو بهتر است  Dollarama باشد. در این مغازه بعضی لوازم بسیار ارزان پیدا میشوند.  قاشق ، چنگال، لیوان ، ظروف آشپزخانه ، بالشت  و وسایل دم دستی در اين مغازه خیلی ارزان هستند. به عنوان مثال ماهیتابه دم دستی را میشود با کمتر از ۴ دلار خرید. گرانترین آیتمی که برای آشپزخونه من تو این مغازه دیدم ۴ دلار بوده اما فراموش نکنید که از نظر کیفیت چنگی به دل نمیزنند و فقط کار راه انداز هستند.

 اگر یک درجه بالاتر برویم مغازه بعدی IKEA  خواهد بود. به عنوان برند قابل قبول و در عین حال اقتصادی .  خريد بیشتر لوازم در  اینجا امكان پذير است. تنوع خوبی در ظروف دارد و به لحاظ قیمت هم خیلی خوب و  مناسب است. برای لوازم خواب و مبل و کاناپه و میز ناهار خوری هم اینجا گزینه زیاد هست. افراد زیادی ابتدا مبل تخت شو  میگیرند كه  انواع ان بین ۳۰۰ تا ۱۲۰۰ قابل خريد است.   پیشنهاد من  خریدن bed frame هست. با میانگین قیمتی ۱۰۰ تا ۱۶۰ دلار میشود بد فریم خرید و مبل هم اگر تخت شو نباشد  چندصد دلاری ارزانتر میشود. تنها نکته ايكه  IKEA  دارد این هست که باید وسایل را خودتون اسمبل کنید و یا  اينكه هزينه اسمبل را بپردازيد.  

بالشت با کیفت قابل قبول و پتوی ارزان در حد ۱۶ یا ۲۰ دلار  را میتوانید از  Walmart تهيه كنيد . در این فروشگاه حتی پرده آماده و ظروف آشپزخانه هم میشود خرید و همگی قیمت های نسبتا خوبی دارند .

 البته Castco هم در همین سطح و شاید در بعضی موارد بهتر قرار بگیرد .اما تنها مشکل این هست که نیاز به عضویت داره و هزینه عضویت هم بستگی به نوع کارت  ۶۰ و یا ۱۲۰ دلار هست . 

در مرحله اخر من Canadian Tire رو قرار میدهم و دلیلش هم اینستکه با وجود گزینه های خیلی خوب و با کیفیت ، معمولا سطح قیمت ها  بالاتر از بقیه جاها هست . به عنوان مثال چاقوی آشپزخانه که ممکنه با ۷ دلار کار شما راه بیافته در این مغازه من  تا  ۹۰۰ دلار برای یک دست کامل هم  دیده ام. با این حال همیشه چند قلمی بوده که به نظر من خریدش در این مغازه بهتر بوده.

در نهایت بعضی وسایل  آشپزخانه توی Super Store و Sobeys هم پیدا میشه ولی تنوعی به اون صورت نیست.

همیشه گزینه‌خرید دست دوم هم وجود داره که در بعضی موارد خیلی آیتم های خوبی پیدا میشه. از نظر هزینه ای بسته به انتخاب افراد دارد.   من فکر میکنم بشود با  ۳۰۰۰ دلار وسایل کافی برای شروع زندگی را تهیه کرد.

 

سیم کارت

شاید یکی از اولین مسائلی که افراد بعد از ورود به کانادا با آن  روبرو میشوند  تهيه  سیم کارت باشد.
 
تقریبا تمام اپراتورهای اصلی کانادا و زیر مجموعه هايشان در نوا اسکوشیا فعال هستند.

 لیست اپراتورهای اصلی به این شرح هست 


Bell,Virgin,lucky
Rogers,Fido,Chatr
Telus,Koodo,Public mobile

در لیست بالا سه تای اول هر خط اپراتور اصلی هستند و بعدی ها زیرمجموعه انها حساب میشوند. 

علاوه بر انها اپراتور محلی Eastlink هم در استان قابل دسترس هست. 
اگرچه در اين استان امكان انتخاب از بین این ده اپراتور عملى ميباشد  ولی اگر سیم کارت از جای دیگرى تهيه شده باشد،  به صورت Roaming ولی بدون هزینه اضافی در نوا اسکوشیا قابل استفاده است.

در عين حال  توجه شما را به نکات زير جلب ميكنم:

در ابتدای کار دنبال پروایدر های ارزان برید و بعدا میتونید با حفظ شماره پروایدرتون رو عوض کنید. ابتدای کار به علت قیمت ارزان توصیه میکنم یا چتر، پابلیک موبایل و یا لاکی بگیرید. بعد هر زمان خواستید به راحتی میتوانید پلنتون راعوض کنید . 
با مراجعه به استور  و یا بوت و یا سفارش آنلاین شما میتوانید سیم کارت تهیه کنید که در ابتدای کار شاید مراجعه حضوری راحت ترین راه باشد .
پروایدرهای اصلی راجرز، تلاس و بل هستند که پلن هايشان گران هستند. 

در سطح میانی کودو، فایدو و یا ویرجین هست. اکانومی و ارزان قیمت هم چتر، لاکی و پابلیک موبایل.

۳ تا فاکتور دلیل تفاوت اینهاست.
به صورت کلی پلن های ارزون : مدت زمان مکالمه محدود، تعداد sms محدود و اینترنت فوق‌العاده محدود و یا بدون اینترنت
پلن های مید رنج : تماس و sms نامحدود و اینترنت در حد معمولی
پلن های گرون : تماس و sms نامحدود ، اینترنت در محدوده ۱۰ گیگ یا بیشتر (از حد مشخص رد بشید چارج نمیشید و سرعت کند میشه) و اینکه اپگرید اکثر گوشی های گران با این پلن هاست اگرچه اخیرن مید رنج ها هم بعضا این امکان هست
در حال حاضر فکر میکنم راجرز تنها پروایدر 5G باشه البته در شهرها و محل های مشخص و باید گوشی هم 5G رو پشتیبانی کنه.
خیلی وقتها من دیدم افراد میگن که با قیمتی خیلی ارزونتر از اپراتورهای میدرنج تونستن اینترنت حجم بالا و یا خدمات بالایی بگیرن اما چیزی که نمیدانند و یا متوجه اش نشده اند  این هست که اینترنت اپراتور های ارزان تقریبا همیشه 3G هست ولی از میدرنج به بالا 4G,LTE. یا LTE+ هست .
نکته دیگه ای که باید توجه داشت در مورد اپراتورهای گران این هست که بعضی پلن ها مکالمه نامحدود آمریکا رو هم شمال میشن.
اما اشتباهی که خیلی افراد ممکنه انجام بدهند : فرد در ابتدای ورود به این دلیل که تمام گوشی های پریمیوم به صورت قسطی و بدون هیچ ضامنی در دسترسش هستند اقدام به آپگرید میکنه که به نظر من به این دلیل که در ابتدای کار فرد هنوز درامد ثابت نداره و با خرید قسطی گوشی اونها وارد قرارداد دوساله با اپراتور میشوند اشتباه هست و امکان تغییر اپراتور تا دوسال را  از خودشون میگیرند.

ایست لینک که اپراتور محلی اینجاست میدرنج حساب میشود پلن هاش(البته پلن گران هم داره) و تقریبا خوش قیمت هست اما چون دکل هاش جدید هستند با گوشی های قدیمی سازگار نیستند و باید حتما فرد گوشی نسبتا به روزی داشته باشد.

 

بانک


یکی از مهم ترین اقدامات اولیه تازه واردین   باز کردن حساب بانکی هست. بانکهایی که بیشتر ایرانی ها سراغشان میروند عبارتند از:
 
RBC,CIBC,TD,BMO, Scotia Ban
 اگرچه لیست بلندتر هست. 

در زمان شروع با توجه به مزایایی که در ان زمان هر بانك ارایه میکند تصمیم بگیرید و اصلا خودتان را درگیر اینکه کدام بانك بهترست،  نکنید.  

مهم این هست كه در زمان ورود شما،  کدام بانک مزایايش بیشتر است و یا با نحوه مراسلات بانكى ایرانیها كه به دليل شرايط خاص ايران، نقل و انتقالات هميشه از سيستم متداول تبعيت نميكند ، همكارى ميكند.

زمان افتتاح حساب حتما در موردپروموشن‌های تازه‌واردین سوال کنید. بعضی از مزایا ممکنه تبلت رایگان ،۳۰۰ یا ۵۰۰ دلار اعتبار و یا صندوق امانات رایگان باشد.

نوع حساب ها هم مانند ایران هست. تنها نکته این هست که به علت سود بانکی بسیار پایین اصلا انتظار کسب سود چندانی از حساب پس انداز نداشته باشید. حتی بعضی افراد در ابتدا فقط حساب جاری دارند.  

حساب های دیگری هم مثل TFSA و یا بر مبنای دلار آمریکا وجود دارند که برای جزئیاتشون توی وبسایت بانکها میتوانید کسب اطلاع کنید.
 
در زمان افتتاح حساب شما امکان دریافت کارت دبیت و کردیت دارید. دبیت که شرایطش مشخص استد ولی برای کردیت کارت  افراد عموما از بین ویزا کارت و مستر کارت انتخاب میکنند. برای شروع پیشنهاد میکنم کارتی بگیرید که هزینه سالیانه ش صفر باشه . بعدا میتوانید کارتتان را آپگرید و یا داون گرید کنید. سقف اعتبار کردیت کارت هم با گذشت زمان قابل افزایش هست. کردیت کارتها در صورتی که هر ماه کل بالانس رو پرداخت کنید بسیار مفید هستند و سودشان صفر هست . اما اگر به پرداخت حداقل بالانس و یا بخشی از پول اکتفا کنید باید انتظار داشته باشید که سود بالایی روی اون مبلغ پرداخت کنید که مطلوب نیست. داشتن کارت اعتباری به شما کمک میکنه که سابقه اعتباری بسازید و کردیت اسکور کسب کنید. این امتیاز اعتبار شما در کاناداست و با تکیه بر اون بدون داشتن هیچ ضامن و یا چکی میتوانید ماشین،  خونه و موبایل بخرید و خدمات دریافت کنید. هرچه امتیاز اعتباری شما بالاتر باشد و اصطلاحا شما ریسک کمتری داشته باشید خدمات بهتر و بیشتری میتوانید دریافت کنید. مثل ایران نیست که کسی  برای پرداخت قبض موبایل و قسط دنبال شما بدود!  . اگر به موقع پرداخت نکنید ،  کردیت اسکور شما  به شدت  لطمه مى بيند. بنابراين حتما سعى كنيد  از نظر مالی منظم باشید.

در کانادا خدمات بانکی برخلاف ایران رایگان نیست و داشتن حساب ها و انجام کارهای بانکی هم هزینه دارد . البته تازه واردین از مزیت حساب مجانی برای سالهای اول میتوانند  استفاده کنند.

 

بیمه وهزینه پزشکی

به صورت کلی مهاجرینی که وارد استان نوا اسکوشیا میشوند از روز اول تحت پوشش کامل بیمه قرار میگیرند. این قضیه در مورد استانهای دیگه فرق دارد و افراد مجبور هستند که برای ۳ ماه اول بیمه بخرند که چندان هم ارزان نیست. کارت سلامت نوا اسکوشیا مراحل ساده ای برای دریافت داره . برای اقدام باید با MSI تماس تلفنی بگیرید و ادرس و مشخصاتتون رو بدهید تا پروفایل براتون تشکیل بشه و فرمها به آدرس شما پست بشود. بعد از دریافت فرمها و تکمیل انها شما دو راه دارید. یا اونها رو به ادرس MSI پست کنید و کارت سلامت به آدرستون فرستاده بشود و یا حضوری به MSI در Dartmouth مراجعه كنيد  و انجا‌ کارت را که در لحظه صادر میشه دریافت کنید. لازم به ذکر است  که كارت سلامت خدمات پزشکی و بیمارستانی را پوشش میدهد اما هزینه دندان پزشکی ، دارو و ماساژ جزو پوشش بیمه کارت سلامت نیستند و برای اين سرى مخارج معمولا  کارفرماها پوشش بیمه میدهند. 

در مورد خدمات بیمه به  دانشجوهای اینترنشنال باید خود فرد اقدام به خرید بیمه نمايد و طبق قوانین بعد از ۱۳ ماه اقامت در استان همه افراد واجد شرایط دریافت کارت سلامت هستند.

 

بیمه خودرو

بحث بیمه خودرو تا حد زیاد پیچیدگی‌هایی دارد که باید خیلی به ان  توجه داشت. تا حدود زیادی ارقام مربوط به بیمه با فاکتورهای مختلف ،  متغییر هستند و حتی با تغییر آدرس ممكن است  ارقام عوض شوند. به عنوان مثال نوع استفاده از خودرو، فاصله ای که تا محل کار شما رانندگی میکنید ، محل زندگی شما ، جریمه شدن در قبل و بسیاری عوامل دیگر نرخ بیمه خودرو را عوض خواهند کرد. بنابراین نمیشود توصیه مشخصی در این مورد داد. اما  نکته ای که مهم هست توجه کنید این است که هیچوقت اولین شرکتی که قیمت گرفتید اقدام به خرید نکنید. از چند جا اول قیمت بگیرید و بعد اقدام به خرید کنید. به صورت عمومی شركتها  سابقه بیمه ایران رو نمیپذیرند، اما در مواردی دیده شده كه  دوستانی با صحبت کردن موفق شده اند  تخفیف بگیرند. برای این کار داشتن ترجمه سابقه بیمه ایران نیاز هست ولی هیچ تضمینی نیست که پذيرفته شود. قوانین بیمه استان ها هم با هم متفاوت هستند و هیچوقت اعداد رو با رقم پرداختی دوستانتان در استانهای دیگر مقایسه نکنید.

 

حمل و نقل

 

به صورت کلی حمل و نقل عمومی در استان نوا اسکوشیا از ۳ طریق انجام میشود.
اتوبوس،تاکسی و فِری (لنج کوچک مسافربری)

اولین موردی که باید بدانید این هست که تاکسی نسبتا گران هست و برای حمل و نقل اکثرا تا جایی که ممکن باشد از اتوبوس استفاده میکنند. شایان ذکر هست که در نوا اسکوشیا به علت مقررات ویژه ای که دارد و همچنین شرایط گواهینامه(رانندگان سرویس حمل و نقل باید گواهینامه کلاس ۶ بگیرند)سرویس اوبر فعال نیست.

معمول ترین شیوه جابجایی اتوبوس هست که با پرداخت پول و یا از طریق بلیط انجام میشود. هزینه اتوبوس در حال حاضر ۲.۷۵ دلار هست که اگر موقع سوار شدن از راننده برگه ترنسفر بگیرید تا دو ساعت با همون برگه میتوانید سوار اتوبوس های بعدی بشوید. اگر بخواهید صرفه جویی کنید از بعضی مغازه ها میتوانید پک ۱۰ تایی بلیط بگیرید که ۲۵ دلار در میاد و یا باس پس بگیرید(۸۲.۵ دلار برای هرماه) که با اون به صورت نامحدود میشه از سرویس حمل و نقل عمومی استفاده کرد که خیلی به صرفه میتواند  باشد. برای اطلاع از زمان اتوبوس ها میتونید ازگوگل مپس استفاده کنید و یا اپ ترنزیت رو نصب کنید. راه سوم گرفتن شماره تلفن گویای اتوبوسرانی و وارد کردن اطلاعات ایستگاه هست. اتوبوس فقط بین ساعت ۱۲ شب تا ۶ صبح در دسترس نیست و در ایام آخر هفته ساعتش کمی متفاوت هست(بجز ایام خاص). بلیط و باس پس در هر دو شهر هلیفکس و دارتموث و مناطق اطراف یکی هست.
 
فِری برای عبور از طریق آب بین دو شهر هلیفکس و دارت موث استفاده میشه و اگر کسی کارت buspass رو که به صورت ماهانه ارایه میشه داشته باشه رایگان هست استفاده ازش و در غیر اینصورت باید بلیط به مبلغ ۲.۵۰ دلار داشته باشید و یا کرایه ای به مبلغ ۲.۷۵ دلار بپردازید.

به عنوان نکته پایانی اضافه کنم که اگر با ماشین قصد جابجایی بین دو شهر هلیفکس و دارت موث رو داشته باشید راحت ترین راه از طریق پل مکدونالد و یا مک کی هست که باید ۱ دلار عوارض بپردازید. همچنین در صورتی که کارت مک پس تهیه کنید این مبلغ به ۸۰ سنت کاهش پیدا میکند.

 


مواد غذایی


بحث مواد غذایی بسیار گسترده هست .
 
افراد زیادی در مورد غذایی حلال سوال میپرسند. شعبه های فروشگاه کاستکو، سوبیز و والمارت تقریبا همگی فراورده های حلال را برای فروش دارند . فقط کافیه در زمان خرید به برچسب حلال بر روی بسته توجه کنید. البته مثلا ژله و یا موارد اینچنینی رو با برچسب حلال جایی نديدم .

سوپر مارکت ایرانی در هلیفکس نیست اما از رستوران ایرانی که در داون تاون هست به اسم رستوران شیراز میتوانید یکسری مواد که ممکن است  در سوپر مارکت های عادی پیدا نشه خرید کنید. البته سوپرمارکت ها و فروشگاه های عربی و همچنین بخش اینترنشنال سوپرمارکت های بزرگ خیلی از چیزهایی که برای آشپزی ایرانی لازم دارید را موجود دارند.
اگر مایلید نان با حال و هوای ایران تهیه کنید یک نانوایی هست که حتی زلوبیا بامیه هم داره با این ادرس:


Halifax Bread Factory
800A Windmill Road, Unit 1C,
Dartmouth, B3B1L1 
(902) 404-6060


فروشگاه های بزرگ اغلب برند مخصوص به خودشون رو دارن که از نظر قیمتی به صرفه تر هستند مثلا کاستکو برند کرکلند، سوبیز کامپلیمنت، سوپر استو نو نیم و والمارت گریت ولیو. از لحاظ خرید هم آف خوردن اقلام بسیار معمول هست و پیشنهاد میشود بر اساس تخفیفی که بر روی اجناس ارایه میشود  اقدام به خرید کنید که به صرفه تر هست. این فروشگاه ها سیستم لویالتی هم دارند و بر اساس خرید شما میتونید امتیاز جمع کنید و بعدا با اون امتیاز ها خرید انجام بدید. معروفترین سیستم های امتیازی 
Pc optimum  و Airmiles هستند.

خود کردیت کارت ها هم جدا گانه سیستم امتیاز و یا کش بک دارند  که میشه ازشون سود برد.

 


وكالتنامه


در ابتدا وارد سايتtak.mfa.ir شويد.
ثبت نام كرده و يك اكانت براي خود ايجاد كنيد
نوع وكالت را انتخاب كنيد
فرم را تكميل كنيد و تاييد كنيد
بلافاصله كد رهگيري دريافت ميكنيد. برگه حاوي كد رهگيري را ذخيره كنيد
اگر بخواهيد تغييري در وكالتنامه بدهيد در همون سايت با استفاده از همون كد رهگيري، ميتوانيد وكالتنامه تون را ويرايش كنيد
هر وقت وكالتنامه از نظر خودتون نهايي شد و ويرايش لازم نداشت برگه شماره رهگيري را به takmfa@gmail.com ايميل كنيد و درخواست وكالتنامه تاييد شده را بنماييد
بعد از حدود سه روز تا يك هفته در جواب ايميلتون، ايميلي مي ايد كه تاييديه وكالتنامه شماست. در ايميل، راهنمايي ميكنن كه چكار كنيد: پيوستهاي ايميل آنها شامل اصل وكالتنامه و يك فرم بشماره 001 است كه بايد پر كنيد.
(در سايت daftar.org نمونه فرمها و مبلغ هزينه ها وجود دارد)
براي برخي وكالتها مانند وكالت فروش ملك يا برداشت حقوق بازنشستگي و كلاً وكالتهايي كه پولي گير شما مي آيد، جهت تاييد امضا بايد جلوي اسكايپ هم بنشينيد. پس بايد يك اكانت در اسكايپ داشته باشيد.(از اسكايپ يكي از اعضا خانواده هم ميتونيد استفاده كنيد). براي تعيين زمان روز و ساعت تماس اسكايپ از طريق سايت اونها، بايد وقت بگيريد. در همان زمان اونها با اسكايپ شما تماس ميگيرن و شما جلوي اسكايپ، روي وكالتنامه اثر انگشت ميزنيد و امضا ميكنيد.( يك استمپ داشته باشيد، منظور همون جوهر براي اثر انگشت زدنه و ضمنا خانمها با حجاب بايد جلوي اسكايپ بنشينند)
براي هزينه تاييد وكالتنامه توسط دفتر حفاظت منافع و پول پست برگشت و در صورت لزوم اسكايپ، بايد money order را از بانك به دلار آمريكا در وجه سفارت پاكستان بگيريد. پول پست برگشت كه چهل دلار آمريكاست و در سايت daftar.org ببينيد چند دلار بايد براي تاييد وكالتنامه بدهيد چون بسته به نوع وكالتنامه و كار شما دارد. و هزينه اسكايپ هم كه سي دلاره. پس مجموع  هزينه تاييد وكالتنامه و پول پست برگشت و احيانا اسكايپ را ماني اُردر بگيريد.

همه مداركي كه ميخوان شامل وكالتنامه، فرم 001، كپي پاس كانادايي يا كارت pr، ماني اُردر و اصل پاسپورت ايراني را به دفتر حفاظت منافع ايران در سفارت پاكستان در واشنگتن پست ميكنيد. با پست كانادا كه در شاپرزها هستن ميتونيد پست كنيد.
تمام موارد بالا را در ايميل خودشون براتون مينويسن.
بعد از 4 هفته وكالتنامه تاييد شده همراه با پاسپورتتون با پست مياد براتون. براي فروش ملك حدود سيصد دلار خرجتون ميشه، براي كارهاي معمولي خيلي كمتر ميشه.
هر سوالي هم ازشون داشته باشيد ميتونيد بهشون زنگ بزنيد يا ايميل كنيد.زود و خوب جواب ميدن.

 

جاذبه هاى نوااسكوشيا  در یك نگاه

 

فستيوال ها، مراسم ، جشن ها  در نوااسكوشيا

ADDRESS

Unit 200, 604 Bedford Hwy., Halifax, NS B3M 2L8

Tel: (902) 444-7556

Email: info@icsns.org

                       © 2017 Iranian Cultural Society

SUBSCRIBE FOR EMAILS
FOLLOW US
  • Grey Facebook Icon