top of page

اطلاعات بیشتر در ارتباط با ساختار مدیریتی، فعالیتها و مسئولیت های هیئت مدیره و کمیته های اجرایی

 

مجمع عمومی سالیانه انجمن فرهنگی  ایرانیان نوااسکوشیا  فرصتی ارزشمند برای هم اندیشی و تبادل آرا و نظرات و برنامه ریزی های لازم در جهت اهداف انجمن برای اعضای محترم جامعه ایرانیان نوااسکوشیا بشمار میرود.   برگزاری انتخابات  اعضای جایگزین هیئت مدیره انجمن  فرهنگی از مهمترین اهدافی است که در طی مجمع عمومی سالیانه دنبال می گردد. در انتخابات آتی رای گیری برای چهار عضو اصلی و یک عضو علی البدل انجام خواهد شد. در اساسنامه انجمن  ماه آوریل به عنوان زمان برگزاری مجمع عمومی در نظر گرفته شده است،  تاریخ 18 آوریل 2021  را به عنوان زمان برگزاری جلسه مجمع عمومی به اطلاع همه هموطنان میرسانیم. 

به جهت فراهم آوردن مشارکت حداکثری عزیزان جامعه ایرانیان نوااسکوشیا   در این مجمع و بخصوص در انتخابات پیش رو ، مطالبی را در توضیح اهداف عالیه بنیانگذاری انجمن و همچنین  توضیح و تشریح دقیق تر فعالیتها و نحوه تقسیم مسئولیت ها خدمت دوستان تقدیم می داریم. امیدواریم ارائه این توضیحات  بتواند هموار گر مسیر پیوستن   نیروهای توانمند جامعه ایرانیان به هیئت مدیره انجمن  و بهره گیری از توانمندی های فردی و تخصصی آنان در جهت  گسترش و ارتقا فعالیتهای انجمن،  چنانکه  شایسته جامعه ایرانیان است،  باشد. 

چنانکه در اساسنامه انجمن فرهنگی ایرانیان به صراحت قید شده است: این انجمن با هدف حفظ و تقویت فرهنگ و آداب و سنن، هنر و ادبیات و زبان رسمی ایران تشکیل شده است. برگزاری کلاسهای آموزش زبان فارسی، گسترش و ترویج فعالیتهای فرهنگی و آموزشی و ورزشی، و برنامه ریزی در جهت بزرگداشت مراسم و رویدادهای فرهنگی و تاریخی ایران از زمره اهداف برشمرده شده در اساسنامه انجمن فرهنگی است.  BY LAWS | icsns  

به منظور اجرایی کردن این اهداف و برنامه ها ، بجز چهار مسئولیت تعریف شده در اساسنامه ( رئیس هیئت مدیره، نایب رئیس هیئت مدیره، منشی و حسابدار)،   کمیته های مختلفی  در انجمن شکل گرفته اند  و هر کمیته مسئولیتی را برعهده دارد. آیین نامه های  اجرایی برای هر کمیته تدوین گردیده است. علی رغم اینکه در طی سال گذشته   فعالیتهای صورت پذیرفته  در کمیته های مختلف انجمن فرهنگی نیز همچون همه وجوه مختلف زندگی  از محدودیتهای ناشی از دوران کرونا  بسیار تاثیر پذیرفته و  چه بسا در وجوهی بسیار محدود گردیده ، در عین حال  اشاره به خلاصه ای از فعالیتهای  این  کمیته ها در طول دوره فعلی می تواند کمک خوبی به جهت مشخص تر کردن نوع فعالیتهای هر کمیته  باشد. پیوستن دوستان جدید به هیئت مدیره انجمن خود فرصتی برای آوردن ایده های جدید و تکمیل و پربارتر کردن ایده های به مرحله اجرا درآمده خواهد بود.

اعضای انتخابی هیات مدیره بسته به توانمندی و تخصص، و علاقه فردی هر یک عهده دار پیگیری امور یک کمیته میشوند.  بدیهی است پیشبرد کلیت امور با همکاری و همیاری و مشارکت جمعی صورت می پذیرد. 

کمیته مدرسه فارسی:

 از اهداف اصلی انجمن فرهنگی برگزاری کلاسهای آموزش زبان فارسی می باشد . این کلاسها در سطوح مختلف و برای همه سنین ارائه میگردد. مدیریت مدرسه و همچنین  برگزاری کلاسهای فوق برنامه ای چون جشن آغاز سال تحصیلی،  فعالیت های هنری - ورزشی، بزرگداشت روز جهانی زبان مادری، جشن نوروز کودکان،  جشن پایان سال  تحصیلی،  کارگاههای فرهنگی تابستانی تحت مدیریت و نظارت کمیته مدرسه فارسی صورت می پذیرد.

https://www.icsns.org/farsi-school

کمیته ادبی:

 تلاش این کمیته در جهت معرفی و گسترش وجوه مختلف ادبی و فرهنگی  ایران زمین نه تنها با مخاطب قرار دادن  بزرگسالان ، بلکه با توجه ویژه به کودکان و نوجوانان و فراهم آوردن زمینه های آشنایی و علاقه مندی  هرچه بیشتر فرزندانمان با تاریخ و فرهنگ ایران زمین  بوده است.  قصه خوانی کودکان،  برگزاری مسابقات مختلف  برای کودکان و نوجوانان  متناسب با رخدادهای فرهنگی-ادبی چون آرش کمانگیر، جشن  مهرگان و جشن یلدا،  همچنین ارائه برنامه هایی چون : گفتارهای کوتاه در فرهنگ و ادب فارسی ،  شاهنامه خوانی ، در قلمرو فرهنگ و هنر فارسی  از جمله برنامه های به مرحله اجرا درآمده کمیته فرهنگی میباشد.

 

 کمیته هنری:

 برگزاری  کلاسهای  آموزشی رقص ( با توجه ویژه به آموزش رقص های فولکلور ایران)، موسیقی ، نقاشی و کارد ستی  ، برگزاری مسابقات هنری ،  تئاتر و نمایشنامه خوانی.  فعالیتهای این کمیته همچون برگزاری مسابقات نقاشی برای کودکان با موضوعاتی چون جشن مهرگان و جشن یلدا ، برگزاری کلاس آموزش پیانو، برگزاری جلسات نمایشنامه خوانی  در طول سال گذشته  به دلیل محدودیتهای برآمده از شرایط کرونا ، عمدتا به صورت انلاین صورت گرفته است.   

کمیته برگزاری مراسم و رویدادهای فرهنگی-تاریخی :

   برگزاری جشن ها و رویدادهای مهم فرهنگی، تاریخی  و هنری ایران  همچون عید نوروز، تیرگان، مهرگان و شب یلدا و همچنین مناسبتهای چون روز مادر و یا پیشامد ها و اتفاقات پیش بینی نشده از مسئولیتهای این کمیته به شمار می رود. برگزاری مراسم بزرگداشت از دست رفتگان فاجعه سقوط هواپیما، مسابقه هفت سین نوروز، بزرگداشت روز مادر، بزرگداشت روز ملی کانادا، جشن مهرگان، جشن یلدا از جمله فعالیتهای صورت گرفته توسط این کمیته  در طول سال گذشته است . لازم به ذکر است برگزاری جشن های چهارشنبه سوری، نوروز و نوروز کودکان از پرکارترین و گسترده ترین پروژه های کاری این کمیته میباشد که به جهت همزمانی با مشکل کرونا  کلیه برنامه های تمهید دیده شده برای نوروز گذشته  ناچار لغو گردید.  UPCOMING EVENTS | icsns

 کمیته مالی:

 مسئولیت پیگیری حامی مالی، منابع و پشتیبانی های دولتی و غیردولتی  بر عهده این کمیته میباشد. فعالیت های انجمن به عنوان یک نهاد غیرانتفاعی تحت تاثیر مستقیم میزان موفقیت فعالیتهای این کمیته بوده و برایند کار این کمیته به عنوان منبع اصلی درآمد انجمن محسوب میشود.

 کمیته ارتباطات:

 این کمیته ، یکی از پرکارترین و حساس ترین کمیته های انجمن میباشد.  در طول سال گذشته  به دلیل حجم بالای کار، مسئولیت ها بین دو کمیته ارسال ایمیل ها و کمیته رسانه ها  تقسیم گردیده است.

از نکات قابل توجه در مسیر انجام مسئولیتهای کمیته رسانه ها ( شامل وبسایت انجمن فرهنگی، فیسبوک، اینستاگرام، کانال و گروه تلگرامی انجمن) در طول سال گذشته  وبسایت انجمن  به میزان قابل ملاحظه ای از عهده پوشش بسیاری از فعالیتهای انجمن برآمده است و علاوه بر اطلاع رسانی و پوشش  فعالیتهای کلیه کمیته ها،  تشکیل صفحاتی نظیر معرفی کلیه مشاغل ایرانیان نوااسکوشیا و همچنین سعی در تشکیل صفحه ای در قدردانی از کلیه عزیزانی که به عنوان داوطلب  با انجمن همکاری کرده اند ، و تشکیل صفحه ای از مجموعه گردآوری شده از کلیه مشاغل ایرانیان مقیم نوااسکوشیا از جمله فعالیتهای صورت گرفته است.  وسعت فعالیتهای انجام گرفته خود تاییدی بر این  نکته است که گستره کاری این کمیته بسیار وسیع بوده و جای کار و فعالیت دارد .

 کمیته ورزشی-تفریحی

این کمیته با ارائه یک دوره آموزشی آنلاین  یوگا به مدت 24 جلسه  و  ترتیب دو پیک نیک جمعی و همچنین پیوستن به دو برنامه پیاده روی فرصت های مناسبی را جهت برنامه های  بسیار جذاب و فرحبخش جمعی رقم زند.   Gallery | icsns

در کنار آنچه در حوزه فعالیت کمیته های مختلف رده بندی شده اند ، برگزاری کارگاههای آموزشی که  عمدتا  با حمایت و همراهی متخصصین  جامعه ایرانی در زمینه های مختلف برنامه ریزی و اجرا می شوند ، از استقبال و بازخورد بسیار خوبی در جامعه ایرانیان برخوردار میباشد . در طول سال گذشته بیش از 15 کارگاه آموزشی به مرحله اجرا درآمده و جهت استفاده عموم  ارایه گردیده است.

 امیدواریم توانسته باشیم با ارائه تصویری از  مسئولیتها و فعالیتهای مجموعه هیئت مدیره انجمن فرهنگی ،   شمایی از پتانسیل  موجود  برای فعالیت  علاقمندان به حفظ و اشاعه  فرهنگ و هنر و ادبیات ایران و  تقویت هر چه بیشتر این حوزه  به عنوان محوریت مرکزی اتحاد و اجماع جمع ایرانیان  به  دوستان ارائه نموده باشیم. از همه دوستان میخواهیم که جهت شرکت فعال ، تاریخ برگزاری  جلسه مجمع عمومی را  در تقویم های خود مشخص نموده و بار دیگر از همه  اعضای توانمند جامعه ایرانیان درخواست می نماییم که با هدف بهرمند ساختن هموطنان  از تخصص و هنر و علایق و تجارب خود، به عنوان کاندیدا پا در میدان انتخابات  بگذارند.   امیدواریم با همت و همراهی همه دوستان بتوانیم انتخاباتی پرشور و با حضور پر تعداد  افراد کاندیدا برگزار نماییم.

تاریخ برگزاری جلسه مجمع عمومی سالیانه و انتخابات هیئت مدیره انجمن :  18 آوریل 2021 ساعت ۷ ال ۹ شب

bottom of page