top of page

Happy Iranian New Year

از بیش از سه هزارسال پیش، زمانی که برای اولین بار جمشید پادشاه ایران باستان، نوروز را پایه گذاری کرد، هرساله ایرانیان و سایر فارسی زبانانی که زادگاهشان در روزگار کهن، بخشی از امپراتوری ایران باستان بوده است نوروز را پاس میدارند و همه باهم و همدل با تنوعی عظیم از نژاد، قومیت، دین و زبان، این آئین کهن را گرامی میدارند. آئینی سرشار از عشق ورزی و محبت افشانی و با رسم و رسومی بی نظیر برای دوری از کینه ها و پاک کردن دل از هرگونه آلایش و ناپاکی. آئینی که با پاسداشت آتش به عنوان سوزاننده پلیدی ها آغاز و با ستایش و دعا به درگاه معبود امتداد یافته و سرور و پایکوبی آغاز بهار را به همراه داشته و با جشن آشتی با طبیعت پایان می یابد. انتخاب ابتدای فصل بهار به عنوان آغاز تقویم سالانه بر حسب اعلام سازمان ملل، هوشمندانه ترین انتخاب و تقویم را برای ایرانیان و فارسی زبانان رقم زده است که بدان مفتخریم. بهار به عنوان الگوی آفرینش و باز تولید جهان، مورد تکریم ایرانیان قرار گرفته و همراه با نوشدن طبیعت و جوانه زدن گیاهان و خواندن عاشقانه پرندگان، جشن بزرگ نوروز برپا می گردد.

 این سنت زیبای دیرین در طول ۱۷ سال گذشته همواره توسط انجمن فرهنگی ایرانیان نووااسکوشیا و با استقبال و شرکت هموطنان عزیز، در هالیفکس جشن گرفته میشد و دیدارهایمان تازه میشد اما دریغ که امسال در آستانه نوروز باستانی، میهمانی ناخوانده به دنیا و شهرمان آمد که سلامت جامعه مان را به خطر انداخت. مایه افتخار است که مدت ها پیش حتی زمانی که حتی یک مورد از ابتلای به این ویروس در کانادا وجود نداشت، جامعه ایرانیان همه باهم و یکصدا بدور از منش و اعتقادات گروهی و با وحدتی غرورآفرین، سلامت جامعه را بر برگزاری این مراسم دیرین رجحان دادند و پیشاپیش تمامی مراسم و برنامه های نوروز را به زمان بازگشت شرایط ایمن موکول نمودند. آینده نزدیکی که با همت همه شهروندان، این میهمان ناخوانده مهار شده و جشنی به عظمت نوروز و به قدمت سه هزارسال و با شرکت ایرانیان، فارسی زبانان و سایر مردم عزیز نوااسکوشیا و هالیفکس برگزار گردیده و تمامی ایرانیانی که دل در گرو این تمدن بزرگ و افتخارآفرین دارند دست در دست هم به توسعه و اعتلای فرهنگ کهن، غنی و والای ایران زمین همت گمارند.

انجمن فرهنگی ایرانیان نوااسکوشیا ضمن اعلام همدلی با هموطنان عزیزمان در فراق جشن نوروز، با آرزوی بازگشت شرایط ایمن به دنیا و شهرمان و با ابرام بر برپایی جشنی بزرگ به شکرانه آن، فرارسیدن این عید باستانی را به همه ایرانیان و سایر فارسی زبانان تبریک و تهنیت عرض نموده، با آرزوی سلامتی همگان، برای میزبانی شما در جشن بزرگی که پس از بازگشت شرایط ایمن برگزار خواهد شد روزشماری میکند.

انجمن فرهنگی ایرانیان نوااسکوشیا

Nowruz Festival Postponement

Dear community members,

Over the last 17 years, the Iranian Cultural Society of Nova Scotia has been honored to bring together the Nova Scotian residents to celebrate Nowruz every year. Like the previous years, thanks to the Provincial Government and Halifax Regional Municipality support, ICSNS had made arrangements to publicly hold this year’s Nowruz festival events for all Persian and non-Persian communities. 

Unfortunately, due to the growing concerns regarding the COVID 19 outbreak, ICSNS has decided to postpone all Halifax Nowruz Festival events (Charshanbe Souri, Nowruz for Kids and Nowruz event) to a later date in order to prevent potential health risk to the greater public. 

We appreciate all who have supported us in planning and arranging the above mentioned events. 

We sincerely look forward to celebrating health and unity of the community in the near future. We will keep you updated with our postponed celebration plans. 

Warm Regards,
Iranian Cultural Society of Nova Scotia

March 3rd, 2020

اطلاعیه تعویق جشنواره نوروز

با سلام خدمت هموطنان عزيز 

بزرگداشت جشن سالانه نوروز باستانی توسط انجمن فرهنگی ایرانیان نوااسکوشیا، سرمایه ای به بلندای ١٧ سال و افتخاری برای همه هموطنان مقیم در کانادا-نوااسكوشيا  است که استمرار و تداوم این سنت نیک خواست همگانی ایرانیان بوده و می باشد. در این راستا انجمن فرهنگی ایرانیان به مثابه سال های پیشین برنامه ریزی ها و هماهنگی های لازم را به عمل آورد بگونه ایکه با جلب پشتیبانی و حمایت دولتمردان استان و شهر، بنا داشت که در موزه پیر۲۱ به صورت عمومی و برای همه همشهریان ایرانی و غیرایرانی، فارسی زبانان و غیرفارسی زبانان، این جشن باستانی را به بهترین وجه ممکن برگزار نماید. اما ورود ویروس کرونا، اين مهمان ناخواسته ،  و نگرانی از سلامت همگانی، انجمن فرهنگی ایرانیان را به این تصمیم رساند که حفظ سلامت همگانی و اتحاد جامعه ایرانیان در پرهیز از هرگونه ایجاد خطر برای جامعه مهمترین الویت حال حاضر است و بدین جهت تمامی برنامه های نوروزی از جمله مراسم چهارشنبه سوری، جشن نوروز و مراسم نوروز کودکان لغو می گردد. 
ضمن تشکر از همراهی تمامی هموطنانان و سایر فارسی زبانانی که تلاش های زیادی در برنامه ریزی و تدارک جشن های نوروزی به انجام رساندند امید داریم که بعد از گذر از این مرحله، مراسم جشنی به شکرانه بازگشت شرایط ایمن و سلامت با شرکت انبوه همه دوستان برگزار نمائیم.

انجمن فرهنگی ایرانیان نوااسکوشیا

March 1st,2020

bottom of page